Noodinformatie

GHB-overdosis herkennen en handelen

Bij GHB is de marge tussen een gewone dosis en een overdosis heel klein. Bij een overdosis raakt iemand bewusteloos, wat "out gaan" wordt genoemd. Dat is levensgevaarlijk: de ademhaling kan wegvallen en iemand kan stikken in braaksel. Bel bij bewusteloosheid altijd direct 112.

Geschreven door De redactie van WAP.nl
Gepubliceerd op · Laatst gecontroleerd op · Bijgewerkt op

Signalen van een GHB-overdosis

Let op deze signalen, die snel op elkaar kunnen volgen:

  • Sterke sufheid, onsamenhangend praten of wegzakken.
  • Niet meer wakker te krijgen zijn of alleen even reageren op een pijnprikkel.
  • Trage, onregelmatige, rochelende of stokkende ademhaling.
  • Braken terwijl iemand suf of bewusteloos is.
  • Stuiptrekkingen.

Wat doe je direct?

Handel meteen:

  1. Bel 112 zodra iemand niet goed wakker te krijgen is of niet normaal ademt.
  2. Leg de persoon in de stabiele zijligging zodat braaksel eruit kan lopen.
  3. Blijf erbij, praat tegen de persoon en controleer voortdurend de ademhaling.
  4. Volg de instructies van de meldkamer op.
  5. Vertel de ambulance eerlijk dat het om GHB/GBL gaat en of er ook alcohol of andere middelen zijn gebruikt.

Laat iemand nooit alleen "uitslapen"

De gevaarlijkste misvatting is dat iemand die "out" gaat gewoon zijn roes moet uitslapen. Dat kan dodelijk aflopen: de ademhaling kan verder wegzakken en iemand kan stikken. Laat een bewusteloos of suf iemand daarom nooit alleen en wacht niet af.

Hoe verklein je het risico?

Doseren van GHB is gokken doordat de sterkte per batch verschilt. Nooit bijnemen omdat "het nog niet werkt" (stapelen is een veelvoorkomende oorzaak van overdosis), niet combineren met alcohol of andere verdovende middelen, en zorgen dat er iemand aanspreekbaar blijft, verkleinen het risico. Lees meer op GHB en seks en drugs combineren.

Veelgestelde vragen

Wat betekent "out gaan"?

Dat iemand door GHB bewusteloos raakt en niet meer aanspreekbaar is. Dit is een overdosis en een levensbedreigend noodgeval; bel 112.

Kan iemand vanzelf weer bijkomen na een GHB-overdosis?

Soms komt iemand na verloop van tijd bij, maar je kunt niet voorspellen of en wanneer dat gebeurt, en de ademhaling kan intussen wegvallen. Wacht dus nooit af: bel 112.