Noodinformatie
Eerste hulp bij drugs en wappen
Bij drugsgebruik kan iemand snel achteruitgaan. Bel direct 112 als iemand niet goed reageert, niet normaal ademt of je een overdosis vermoedt. Op deze pagina lees je de signalen en wat je kunt doen tot de hulp er is.
[NIET PUBLICEREN: EERSTEHULPINSTRUCTIES LATEN CONTROLEREN DOOR EEN GEKWALIFICEERDE PROFESSIONAL]
Wanneer moet je direct 112 bellen?
Bel 112 als iemand:
- bewusteloos is of niet reageert op aanspreken of schudden;
- moeilijk wakker te krijgen is of steeds wegzakt;
- niet normaal ademt, heel traag of onregelmatig ademt, of niet ademt;
- een aanval of stuipen krijgt;
- een vreemde, grauwe of blauwige huidskleur of blauwe lippen heeft;
- ernstige pijn op de borst heeft;
- extreem verward, angstig, onrustig of agressief is;
- erg heet aanvoelt of een hoge lichaamstemperatuur heeft;
- in elkaar zakt;
- mogelijk een overdosis heeft genomen, of snel achteruitgaat.
Deze lijst is niet volledig. Twijfel je? Bel dan toch.
Wat kun je doen terwijl je wacht?
- Volg de instructies van de meldkamer.
- Laat de persoon niet alleen. Blijf erbij en blijf praten, ook als iemand slaperig is.
- Zorg voor een veilige omgeving. Haal gevaarlijke voorwerpen weg en zorg dat de hulpverleners naar binnen kunnen.
- Controleer de ademhaling. Is iemand bewusteloos maar ademt diegene normaal? Leg de persoon dan op de zij (stabiele zijligging), zodat braaksel en speeksel uit de mond kunnen lopen, en blijf de ademhaling controleren.
- Ademt iemand niet of niet normaal? Begin met reanimeren en laat iemand een AED halen als die in de buurt is. De meldkamer helpt je hierbij.
- Houd verpakkingen en restjes bij de hand, zodat de hulpverleners kunnen zien wat er mogelijk is gebruikt.
- Vertel wat er mogelijk is gebruikt en wanneer, ook als je het niet zeker weet.
Wat moet je niet doen?
- Laat iemand die een overdosis drugs of medicijnen heeft genomen niet met opzet braken.
- Geef geen water, melk of andere middelen te drinken, tenzij een hulpverlener dat adviseert.
- Laat iemand die bewusteloos is of wegzakt niet alleen "uitslapen".
GHB of GBL
Bij GHB en GBL is de marge tussen het gewenste effect en bewusteloosheid klein. Iemand kan plotseling "out gaan" en de ademhaling kan stoppen; dat is levensgevaarlijk. Het risico is groter in combinatie met alcohol of andere verdovende middelen.
- Reageert iemand nog? Spreek de persoon aan en probeer diegene wakker en aanspreekbaar te houden.
- Reageert iemand niet of nauwelijks, of ademt diegene niet normaal? Bel direct 112.
- Leg iemand die bewusteloos is en normaal ademt op de zij, controleer de ademhaling en blijf erbij.
Lees meer op GHB-overdosis herkennen.
Oververhitting of ernstige onrust
Stimulerende middelen zoals XTC, speed en cocaïne kunnen de lichaamstemperatuur laten oplopen, zeker in een warme ruimte of bij veel inspanning.
- Bel 112 als iemand oververhit raakt, in de war is of steeds minder goed reageert.
- Breng de persoon naar een koele plek en begin met afkoelen, bijvoorbeeld door overtollige kleding los te maken en de huid nat te maken.
- Laat de persoon rustig zitten of liggen.
- Is iemand erg onrustig of angstig? Blijf rustig, praat geruststellend en zorg voor een rustige omgeving.
Na een incident
Ook als iemand weer bijkomt, is medische controle verstandig. Een middel kan nog lang doorwerken. Bespreek wat er is gebeurd met de mensen die erbij waren, en neem contact op met je huisarts als je je zorgen maakt of als je achteraf klachten houdt. Is er tijdens het incident iets gebeurd wat iemand niet wilde? Lees dan seksueel grensoverschrijdend gedrag.